بلاگ جدید

بالاخره تونستم بلاگ جدید رو راه‌اندازی کنم.

نسخه قبلی بلاگ بر روی یه VPS و بر روی سرویس دهنده Digital Ocean راه‌اندازی شده بود (کیفیت سرویس و پشتیبانی‌شون عالی بود). تو بلاگ قبلی، تونسته بودم چند تا پست از تجربیات خودم تو این چند سال کار برنامه‌نویسی (بیش از یک دهه) بنویسم.
چند ماه پیش، متاسفانه به دلیل مشکل فنی مجبور شدم که VPS رو terminate کنم. قبل از اینکه VPS رو terminate کنم ازش یه snapshot گرفتم و فکر میکردم که بعدا میتونم این snapshot رو restore کنم، و به همین دلیل از دیتابیس بلاگ بک‌آپ نگرفتم.

هفته قبل یه ایمیل از Digital Ocean برام اومد که گفته بود چون چندتا دامنه با پسوند ir رو تو تنظیمات DNS دارم و همچنین به خاطر اینکه از IP داخل ایران برای کانکت شدن به پلتفرم Digital Ocean استفاده کردم، اکانت من ۷۲ ساعت بعد به خاطر تحریمات بسته میشه.

منم اولین کاری که به ذهنم رسید انجام بدم این بود که snapshot رو restore کنم و دیتابیس بلاگ رو export کنم. اما متاسفانه restore کردن snapshot با خطا مواجه شد و به این ترتیب تمام داده‌هایی که داخل snapshot بود رو از دست دادم.

اینجا بود که فهمیدم که باید از بلاگ یه بک‌آپ درست و حسابی میگرفتم، کاری که معمولا ما برنامه‌نویس‌ها انجام نمیدیم.

برای این نسخه جدید:
۱- از یه هاست داخلی استفاده میکنم. به این ترتیب خطر از دست دادن سرویس (به خاطر تحریمات یا هر چیز دیگه)‌ رو نداره.
۲- هاست قابلیت بک‌آپ گیری اتوماتیک به صورت روزانه و هفتگی رو داره، پس خیالم راحته اگه مشکلی پیش بیاد، حداقل میتونم دیتاهایی که دارم رو restore کنم.

پ.ن: رو VPS میتونستم با یه cron job ساده هر روز از دیتابیس بک‌آپ بگیرم، اما به خاطر تنبلی هر روز این کار رو به تعویق انداختم تا اینکه کلا فراموشش کردم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *